close
تبلیغات در اینترنت
نقد و بررسی بازی Warriors Orochi 3

نیو دانلود|New Download

آخرین ارسالی های انجمن

عنوان پاسخ بازديد توسط
0 452 modir1
1 569 pouya_b
0 377 modir1
0 370 modir1
0 359 modir1
0 365 modir1
0 302 modir1
0 361 modir1
0 726 modir1
0 721 modir1
0 309 modir1
0 392 modir1
0 377 modir1
0 318 modir1
0 347 modir1
0 386 modir1
0 287 modir1
0 533 modir1
0 1565 modir1
0 393 modir1

نقد و بررسی بازی Warriors Orochi 3


  • ناشر: Tecmo Koei
  • سازنده: Omega Force
  • سبک: Hack and Slash
  • پلتفورم ها: PS3 | X360 | PSP
  • تاریخ انتشار: March 27, 2012

Warriors Orochi یک میهمان تازه وارد به سری Warriors کمپانی Koei است (این شرکت پس از ترکیب با Tecmo با نام Tecmo Koei شناخته می شود). این شرکت دو بازی با سبکی کاملاً مشابه را با یکدیگر ترکیب کرد و به این عنوان رسید. در دو شماره گذشته، بازی ها با نهایت سطحی نگری ساخته شده بودند و بیشتر مانند یک DLC بودند تا یک بازی مجزا. داستان آنها تقریباً بی سر و ته (خصوصاً شماره دوم) و همه چیز آنها عاریه ای بود، به گونه ای که تنها نوآوری آن را می توانستیم استفاده از سه شخصیت به صورت همزمان در یک مبارزه بدانیم.به ادامه مطلب بروید

در شماره سوم هم از همان رویه قبل، یعنی کنار یکدیگر قرار دادن شخصیت های بازی های معروف ناشر استفاده شده است. اما اینبار همه چیز به دو سری Samurai Warriors و Dynasty Warriors ختم نمی شود و شخصیت های معروف بازی هایی همچون Ninja Gaiden، Dead or Alive، Legends of Troyو ... نیز ایفاگر نقشی در این مبارزه بزرگ هستند.
 


Orochi یکی از شخصیت های افسانه ای و معروف تاریخ ژاپن است که سمبل بدی و پدید آورنده تاریکی است. البته برای اولین بار نیست که او را در یک بازی رایانه ای می بینیم و پیش از این، او را در عنوان معروف Okami نیز به عنوان دشمن اصلی ملاقات کرده بودیم. در اکثر نقاشی ها و توصیف های قدیمی آمده است که او یک مار هشت سر است و مهارت زیادی در استفاده از جادو دارد. حتی یکی از توانایی های او جابجا کردن افراد و اجسام در زمان و مکان است. در دو شماره گذشته، او با چهره ای کاملاً متفاوت دیده می شد و بیشتر شبیه به یک انسان نفرین شده بود، اما اینبار او شباهت زیادی به افسانه های قدیمی پیدا کرده و ترسناک تر شده است.

این هیولا آنقدر خود را قوی می داند که تمام جنگجویان قدرتمند ژاپن و چین را از زمان های مختلف به قلمرو خود آورده و می خواهد با تمام آنها مبارزه کند. هرچند که برخی از این افراد به طمع کسب قدرت به Orochi می پیوندند و در بین جنگجویان چند دستگی پیش می آید. البته یک جادوگر قدرتمند به نام Taira به او خدمت می کند که می تواند هرکسی را تحت اختیار خود در آورد و اینگونه است که در بسیاری از مواقع مجبور به مبارزه با خودی ها نیز می شوید.

داستان بازی برخلاف گذشته از قسمت های پایانی داستان شروع می شود، با این تفاوت که اینبار شخصیت اصلی با یک فلش بک گذشته خود را به یاد نمی آورد، بلکه درست در لحظه ای که سه نفر از مبارزان در حال کشته شدن هستند توسط یک زن که بیشتر شبیه به فرشته هاست و برای کمک به ما آمده به زمان گذشته پرتاب می شوند و ماموریتی بزرگ به آنها داده می شود. آنها باید از این زمان استفاده کرده و جنگجویانی که در تسخیر Taira هستند را آزاد کرده و ارتشی بزرگ برای نابودی Orochi بسازند و ...

داستان بازی با وجود آنکه هنوز هم ایرادات ریز و درشتی دارد، یک پیشرفت نسبت به قبل محسوب می شود. ایده سفر در زمان و چگونگی استفاده از آن تا حدی حس یک بازی نقش آفرینی را القا می کند، با این تفاوت که آزادی عمل آنچنان زیادی ندارید و در مواردی جزئی می توانید یک شخص را آزاد کرده و یا رها کنید.

گیم پلی سری بازی های Warriors از جمله مواردی است که استدیوی Omega Force علاقه چندانی به تغییر آن ندارد و تا حد زیادی به گذشته وفادار است. البته بهتر است آنها در آینده دست از این وفاداری بردارند تا مبادا حس تکرار سرتا پای بازی های آنان را فرا گیرد!
 


گیم پلی این شماره مانند قبل در کشتارهای فراوان و از بین بردن افسرهای دشمن در نقاط خاص تکیه دارد. هرچند که در درجه های سخت بازی باید استراتژی را چاشنی کار خود کنید، در غیر این صورت با کشته شدن فرمانده های اصلی لشکر شما و یا تصرف کمپ های اصلی کارتان تمام است.

همان طور که اشاره شد در این سری می توانید سه شخصیت مجزا را انتخاب کرده و هر وقت که بخواهید بین آنها سوییچ کنید. هیچ محدودیتی در انتخاب این شخصیت ها وجود ندارد و خودتان می توانید تیم مورد علاقه خود را بسازید، اما بازی در ابتدای هر مرحله یک تیم سه نفره را به شما پیشنهاد می کند که تطابق بیشتری با داستان آن مرحله دارند و در میان پرده ها نیز می توانید آنان را ببینید. البته انتخاب شخصیت دلخواه در برخی موارد ایجاد مشکل نیز می کند، مثلاً برای خود من پیش آمده که یک شخصیت را انتخاب کردم و ناگهان همان شخصیت را به عنوان دشمن در جلوی چشمانم دیدم. اینجاست که می توان عبارت "خود درگیری" را معنی کرد!

یکی دیگر از ویژگی های بازی که به عناوین نقش آفرینی شباهت دارد، امکان Upgrade قدرت های جنگجویان است. شما در هر مرحله با کشتن دشمنان امتیازاتی کسب می کنید که مانند خیلی از بازی ها با عبارت XP مشخص می شوند و می توانید با کمک این امتیازات درجه یا Level شخصیت خود را بهبود بخشید. امکان بروز رسانی اسلحه نیز در بازی وجود دارد، با این تفاوت که نیازی نیست برای بهبود قدرت های سلاح خود امتیاز خرج کنید. مکانیزم این بخش به این گونه است که می توانید امتیازات و قدرت های یک سلاح را به سلاح دیگر منتقل کنید و اینگونه با ترکیب قدرت های تمام جنگ افزارهای خود یک اسلحه بسیار قوی در اختیار داشته باشید. یک بخش جالب دیگر که به تازگی به این شماره اضافه شده، نمودار میزان صمیمیت شما با دیگر مبارزان است که اگر به مقدار خاصی برسد، آنها در هنگامی که مشغول کتک خوردن هستید (!) به کمک شما می آیند. این نمودار از طریق قبول کردن ماموریت های آنان و یا برگزاری Party (!) پر می شود.

این بازی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به Dynasty Warriors 7 دارد و حداقل در این بخش نمی توانسته به Samurai Warriors 3 شبیه باشد، زیرا نسخه اصلی این بازی برای کنسول Wii بوده و همه ما از محدودیت های گرافیکی این کنسول خبر داریم. البته با وجود اینکه طراحی های بازی به DW7 شبیه هستند باید به این موضوع اشاره کرد که محیط های بازی در دنیایی دیگر سیر می کنند و خبری از طبیعت های زیبا و رنگ آمیزی های مایل به سبز نیست و اکثر مناطق بازی نفرین شده و تاریک هستند.
 


یکی از مشکلات مهم بازی که در تمامی بازی های استدیوی Omega Force دیده می شود، تکرار عجیب برخی تکسچرهاست که خصوصاً در بخش پوشش سطح زمین به صورت عجیبی خودنمایی می کند. برخی از زمین های بازی (خصوصاً آنهایی که پوشش گیاهی ندارند) بیشتر شبیه به کفپوش یک خانه هستند و اگر از دور آنها را ببینید متوجه ضعف این بخش خواهید شد. بقیه بخش های محیطی بازی نیز با وجود اینکه تا این حد توذوق نمی زنند اما از مشکل کمبود و تکرار تکسچر رنج می برند. هرچند که در بین این ایرادات می توان به طراحی بسیار خوب لباس های شخصیت ها اشاره کرد که علاوه بر کیفیت خوب بافت ها، رنگ آمیزی متنوعی نیز دارند و با پیشروی در مراحل می توان رنگ ها و طرح های جدیدی از آنها را نیز Unlock نمود.

طراحی چهره ها جزء مواردیست که انگار قصد پیشرفت کردن ندارند و با سایه هایی مصنوعی و لبه هایی تیز مواجه می شویم که خوشبختانه در طول بازی به دلیل محیط های انجام مراحل و نوع گیم پلی، اکثراً شخصیت ها را از دور می بینیم و این ایراد در مواقع پخش ویدئوهای میان پرده دیده می شود.

اکثر بازی های استدیوی Omega Force در گذشته دارای دو نسخه انگلیسی و ژاپنی بوه اند و این عنوان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما اینبار در این نسخه با وجود اینکه بازی با نام کامل Warriors Orochi 3 (ENG) عرضه گردیده، تنها منوها و قسمت های نوشتاری آن انگلیسی هستند و تمام دیالوگ ها در حین بازی و یا پیش زمینه داستانی قبل از هر مرحله به زبان ژاپنی گفته می شود. مشخص نیست که این کار به دلیل حفظ اصالت عنوان انجام شده و یا از سر تنبلی سازندگان بوده است، اما با وجود اینکه شخصاً از بیان دیالوگ های ژاپنی و خواندن ترجمه انگلیسی آنها لذت بردم، بهتر بود که حق انتخاب به گیمر داده شود و یک زبان به او تحمیل نشود. از آنجایی که دیالوگ ها ژاپنی هستند زیاد نمی توان بر روی نوع تلفظ و حس بیان تک تک کلمات زوم کرد و تنها می شود که با یک نگاه سطحی از این بخش گذشت. با این حال نوع بیان جملات و بروز دادن احساساتی چون خشم، شادی، تعجب و ... خوب به نظر می رسد.

موسیقی های این سری بازی ها همیشه دارای یک تم خاص بوده و در سبک راک و یا متال ساخته شده اند. اما در شماره سوم چند موسیقی حماسی که توسط گروه ارکستر و با همراهی گروه کر ساخته شده وجود دارند و در برخی مراحل حساس همچون مرحله پایانی نواخته می شوند.
 


Warriors Orochi 3 سعی کرده بود که ویژگی های مثبت بازی های استدیوی سازنده خود را در یک جا جمع کند و تا حدی در این کار موفق بود. اما هنوز هم ایراداتی هستند که نیاز به رفع شدن دارند و سازندگان بازی نباید با این تفکر که چون بازی در ژاپن پر طرفدار و پر فروش است با این سرعت کم پیشرفت کنند. هر چند که مسئول استدیوی Omega Force چندی پیش طی مصاحبه ای اعلام کرده بود که چون آنها نمی خواهند مثل خیلی از بازی سازان ژاپنی دچار غرب زدگی شوند سرزنش می شوند. شاید بتوان در برخی موارد این گفته را قبول کرد، ولی به نظر شما مواردی مثل تکرار تکسچرها و یا برخی ارادات دیگر بازی ارتباطی به تفاوت های صنعت بازی سازی آسیا و غرب دارند؟
 

امتیازات:
گیم پلی: 7
گرافیک: 6
نوآوری: 7
صداگذاری: 8
جذابیت: 8
امتیاز کل: 7.1

نقد و بررسی Warriors Orochi 3 ، Warriors Orochi 3 ، بازی Warriors Orochi 3 ، نگاهی به بازی Warriors Orochi 3 ،

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
عضویت در خبرنامه سایت